22 група "Особливості генофонду людських спільнот та чинники, які впливають на їх формування"

 Предмет Біологія і екологія

Група 22

Дата 27.02.2023

Тема: Особливості генофонду людських спільнот та чинники, які впливають на їх формування.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, вміння аналізувати та формулювати висновки, інформаційно-комунікаційна компетентність, навчання впродовж життя.

Підручник:

В.І. Соболь. Біологія: підручник для 10 кл. загальноосвітніх навчальних закладів. – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2018. – 272 с.: іл.

https://uahistory.co/pidruchniki/sobol-biology-and-ecology-10-class-2018-standard-level/

Завдання уроку

І. Ознайомтесь з матеріалами 

§ 48. Генетичний моніторинг у людських спільнотах

§ 49. Особливості генофонду людських спільнот


ІІВипишіть біологічні терміни в робочий зошит: 

Популяція людини (людське угруповання) — це відносно стабільна й відносно ізольована група особин виду Людина розумна, які мешкають на спільній території, вільно вступають у шлюб й мають спільний генофонд.

Генофонд — сукупність усіх алелів, генів і генотипів однієї популяції організмів.

ІІІ. Складіть конспект матеріалу уроку

Дайте усну відповідь на запитання № 1,3 § 49.  (стор.195)

3.1. Що вирізняє популяції людини? 

Людина як біологічний вид утворює такі самі популяції, як й інші види організмів. Основними характеристиками популяцій є морфофізіологічна, екологічна та генетична. Морфофізіологічна характеристика передбачає опис особливостей зовнішньої будови та життєвих функцій організмів популяцій, екологічна — стосується властивостей популяцій, що формуються у взаємовідносинах з умовами середовища (чисельність, природний приріст, щільність, структура тощо). Генетична характеристика популяцій — це визначення особливостей її генетичної структури, тобто якісного складу генів, частоти алелів та частоти генотипів.

Вивченням генетичної структури популяцій та тих процесів, що відбуваються в них, займається генетика популяцій. Для дослідження людських популяцій застосовуються такі самі підходи й методи, що й для природних популяцій. Але при цьому враховують особливості людини як біосоціального виду, що породжують соціальні відмінності людських популяцій. Вони визначаються працею, суспільним способом життя, членороздільною мовою, абстрактним мисленням, наявністю другої сигнальної системи тощо.

ВисновокОтже, популяції людини вирізняються соціальними особливостями, що позначаються на їхній морфофізіологічній, екологічній та генетичній характеристиках.

3.2. Історична довідка

Для характеристики генетичної структури популяцій ще у 1928 р. був введений термін «генофонд», що його запропонував відомий у свій час генетик О. С. Серебровський (1892—1948).

3.3. Генофонд 

Серед генів популяції є однакові для усіх особин, а є й відмінні, тому виокремлюють такі властивості генофонду, як генетична однорідність та генетична різнорідність. Окрім того, для генофонду популяцій характерні й такі властивості, як цілісність, відкритість, динамічність.

·      Генофонд людини – це сукупність усіх генів у загальній популяції людини як біологічного вигляду (гени всіх живих на Землі людей).

·   Спільна популяція людини позначає сукупність усіх людей Землі: раси,  нації, народи і народності, етнічні групи.


·        Особливості генофонду людини:

1) глибоке диференціювання або неоднорідність генотипів за збереження загальної сукупності генів;

2) залежність генофонду сучасної людини від генофонду його предків;

3) генетична цілісність генофонду;

4) генетичний вантаж.

 

Висновок: Отже, основними особливостями людських популяцій є зростання генетичної різнорідності внаслідок накопичення в резерві спадкової мінливості шкідливих рецесивних мутацій.

3.4. Які чинники впливають на формування генофонду популяцій людини?

Генофонд популяцій формується упродовж еволюції. Через те чинниками, що впливають на генофонд популяцій та змінюють їхню генетичну структуру, є: 1) природній добір; 2) мутаційний процес; 3) популяційні хвилі; 4) дрейф генів; 5) ізоляція, що обмежує вільне схрещування (панміксію); 6) міграції.

Рушійною силою формування генофонду популяцій людей є природний добір — процес, внаслідок якого виживають і лишають потомство переважно особини з корисними в даних умовах спадковими змінами. Його тиск у людських популяціях послабшав, що зумовлено зростанням значення соціальних чинників. Однак за природним добором залишилася функція стабілізації генофондів і підтримки спадкового різноманіття популяцій. Усі інші чинники є елементарними. Вони взаємопов'язані між собою і перебувають під контролем природного добору. Мутаційний процес є первинним джерелом нових ознак, а самі мутації — елементарним еволюційним матеріалом. У даний час мутаційний процес у людини відбувається на тлі підвищеної концентрації мутагенів. Популяційні хвилі — періодичні коливання чисельності популяції. Завдяки популяційним хвилям може швидко збільшуватися частота зустрічальності одних алелів, тоді як інші взагалі можуть бути втрачені. Дрейф генів (генетико-автоматичні процеси) — випадкова й неспрямована зміна частот зустрічальності алелів у популяції (іл. 114). Найчіткіше це явище виявляється в нечислених популяціях. Наслідками дрейфу генів є поширення мутантних рецесивних алелів наперекір природному добору. Ізоляція — виникнення будь-яких перешкод, що порушують вільне схрещування й обмін спадковою інформацією. Основними формами ізоляції є географічна та екологічна. Ізоляція як еволюційний чинник закріплює й підсилює утворені в популяціях генотипні відмінності. Міграціями називають переміщення особин або їхніх гамет з однієї популяції в іншу. Внаслідок міграцій відбувається потік генів, що змінює генетичний склад популяцій. Міграційні процеси в людських популяціях за останні часи збільшилися.

 Дрейф генів

Висновок: Отже, генофонд популяції, що є елементарною еволюційною одиницею, формується та змінюється під дією еволюційних чинників.

ІV. Виконайте тренувальну вправу «Порівняння популяцій людини і тварин» за посиланням

 https://learningapps.org/display?v=prthtjp8c21

V.Тестовий контроль знань

Виконати тест «Особливості генофонду людських спільнот»  на освітній платформі «На урок», скориставшись посиланням

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=8894704

або за кодом доступу   8894704  відкривши посилання   join.naurok.ua

. Виконати самостійну роботу з таблицею

Заповнити таблицю «Порівняння популяцій людини та тварин» в робочому зошиті. За допомогою таблиці порівняйте популяції людини й тварин. Що є спільного й відмінного між ними? Зробіть висновок про причини подібності й відмінностей.


Ознаки

Популяція людини

Популяція тварин

Які зв'язки мають визначальне значення?

Що є основною умовою існування?

Які особливості є переважаючими?

Які чинники мають вирішальне значення у формуванні?

Якими є особливості генофонду?


Додаткові  завдання.

  Підготувати повідомлення «Генофонд людини майбутнього» (за бажанням);

  Переглянути відео за посиланнями:

­   «Особливості генофонду людських спільнот»: https://www.youtube.com/watch?v=zAKoArTg3vQ

­   «Закономірності розподілу алелів в популяціях»:

https://www.youtube.com/watch?v=rAwXkEvrPsg

 


 

 

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Лабораторна робота №1 Тема. Визначення таксономічного положення виду в системі органічного світу (на вибір)

60 група біологія і екологія та хімія

61 група Біологія і екологія 04.04.2022