Збереження біорізноманіття як необхідна умова стабільності біосфери

 

Навчальний предмет: біологія та екологія

Група 38

Урок 12

Дата 26.10.2020

Викладач: Іванова Н.О.

Тема: Збереження біорізноманіття як необхідна умова стабільності біосфери

Працюємо за підручником:  Біологія і екологія (рівень стандарту ): підручник для 11 класу закл.заг.серед.освіти/ В.І.Соболь. –  Камянець-Подільський: Абетка, 2018 – 256с.: іл. за посиланням https://pidruchnyk.com.ua/1244-biologi-11-klas-sobol.html

План

1.     Закони Б.Коммонера.

2.     Причини зниження біорізноманіття.

3.     Шляхи збереження біорізноманіття

а)Червона книга України.

б)організація заповідників та заказників

4.     Рівні реалізації природоохоронної справи.

     Значення біорізноманіття у природі і житті людини

Біорізноманіття — це один з фундаментальних феноменів, що характеризує прояви життя на Землі. Зниження рівня біорізноманіття займає особливе місце серед головних екологічних проблем сучасності. Наслідком зникнення видів стане руйнування існуючих екологічних зв’язків та деградація природних угруповань, неспроможність їх до самопідтримання, що призводитиме до їх зникнення. Подальше скорочення біорізноманіття може привести до дестабілізації біоти, втрати цілісності біосфери та її здатності підтримувати найважливіші характеристики середовища. Внаслідок незворотного переходу біосфери в новий стан вона може стати непридатною для життя людини.

Підстав для збереження біорізноманіття багато. Це необхідність використання біологічних ресурсів для задоволення потреб людства (їжа, технічні матеріали, ліки та ін.), етичний та естетичний аспекти тощо. Проте головна причина збереження біорізноманіття полягає в тому, що біорізноманіття виконує провідну роль у забезпечені стабільності екосистем та біосфери в цілому (поглинання забруднення, стабілізація клімату, забезпечення придатних для життя умов). Щоб жити й виживати в природі, людина навчилася використовувати корисні властивості компонентів біорізноманіття для отримання продуктів харчування, сировини для виготовлення одягу, знарядь праці, будівництва житла, отримання енергоносіїв.

Економічна цінність біорізноманіття полягає у використанні біологічних ресурсів — це той фундамент, на якому збудована цивілізація. Вони є основою більшості видів діяльності людини, таких як сільське господарство, фармацевтика, целюлозно-паперова промисловість, садівництво і городництво, виробництво косметичних засобів, будівництво і переробка відходів.

Рекреаційна цінність біорізноманіття також має велике значення для організації відпочинку. Головний напрям рекреаційної діяльності — отримання задоволення без руйнування природи. Мова йде про пішохідний туризм, фотографування, спостереження за птахами тощо. Річки, озера, ставки, водосховища створюють можливості для водних видів спорту, водних прогулянок, купання, любительського рибальства. У світі індустрія екологічного туризму зростає швидкими темпами і включає в свою орбіту до 200 млн осіб щорічно.

Цінність біорізноманіття для здоров’я. Упродовж століть рослинні і тваринні екстракти використовувались для лікування людей. Сучасна медицина виявляє зацікавленість у біологічних ресурсах, сподіваючись знайти нові види ліків. Побутує думка, що чим більше різноманіття живих істот, тим більше існує можливостей для відкриття нових ліків.

Екологічна цінність видового різноманіття є передумовою для виживання і стійкого функціонування екосистем. Біологічні види забезпечують процеси утворення ґрунту. Завдяки накопиченню і перенесенню основних поживних речовин забезпечується родючість ґрунту. Екосистеми асимілюють відходи, поглинають і руйнують забруднюючі речовини. Вони очищають воду і стабілізують гідрологічний режим, затримуючи ґрунтові води. Екосистеми сприяють збереженню якості атмосфери, підтримуючи необхідний рівень кисню за допомогою фотосинтезу.

Скорочення різноманіття тваринного та рослинного світу неминуче позначиться на житті людини, оскільки біорізноманіття є фундаментом духовного і фізичного здоров’я будь-якої нації. Біорізноманіття є цінним і саме по собі, незалежно від цінності його використання людьми. Якщо ми бажаємо зберегти свій менталітет і національну самобутність, то повинні зберегти свою природу. Стан природи є дзеркалом стану нації. Збереження біорізноманіття — необхідна умова виживання людства.

Систематика і біогеографія

Поняття про флористичні царства і зоогеографічні царства

Що таке флористичне районування?


Флористичне районування  — районування поверхні Землі на супідрядні регіони, що відрізняються особливостями флористичного складу. Найбільшими одиницями флористичного районування є царства, підцарства, області, підобласті, провінції, округи.

Англійський ботанік Роналд Гуд (1896–1992) ідентифікував шість флористичних царств, пізніше це ділення уточнив і деталізував радянський ботанік Армен Тахтаджян (1910–2009). У найбільш поширеній системі районування Тахтаджяна виділяється 6 флористичних царств і 35 областей

Що таке фауністичне царство? Його особливості.


Фауністичне (Зоогеографічне) районування суші і Світового океану — розділ поверхні Землі і окремих її територій і акваторій на регіони, що відрізняються рангом, ступенем ендемізму, особливостями історичного розвитку і розселення їх фауни.

Різкі кордони регіонів позначені в тих випадках, коли в основі їх є які-небудь фізико-географічні фактори (межа води і суші, гірський хребет тощо).

Умови існування і склад фауни в морі і на сушу настільки відрізняються, що для морської і наземної фауни створені самостійні системи фауністичного районування.

Завдання до уроку.

1.Ознайомитись з відеоматеріалами за посиланням

https://www.youtube.com/watch?v=txoEb4jLnTE;

також з матеріалами §53 підручника за посиланням:

https://pidruchnyk.com.ua/1244-biologi-11-klas-sobol.html

2.Записати в зошит пояснення терміну «біорізноманіття» та «охорона природи»

3. Виконайте тест за посиланням https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=9082443

або код доступу 9082443 за посиланням   join.naurok.ua

Допоміжні матеріали:

1.     Навіщо нам біорізноманіття та як його зберегти?

2.     Біорізноманіття  - основа здорової екології - http://javoriv-rda.gov.ua/zhkh-rozvytok-infrastruktury/bioriznomanittya-osnova-zdorovoji-ekolohiji/

Бажаю успіху)))

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Лабораторна робота №1 Тема. Визначення таксономічного положення виду в системі органічного світу (на вибір)

60 група біологія і екологія та хімія

61 група Біологія і екологія 04.04.2022